Aktualności

Przedstawiciele sieci punktów kontaktowych SIRIUS spotkali się w Warszawie w celu stawienia czoła wyzwaniom związanym z e-dowodami

W ramach polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w dniach 11-12 czerwca 2025 r. w Warszawie odbyło się szóste spotkanie sieci punktów kontaktowych (SPoC) SIRIUS organizowane przez Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości we współpracy z Europolem. Wydarzenie zgromadziło organy ścigania i dostawców usług internetowych z całej Europy, w celu wypracowania rozwiązań w związku z rosnącą złożonością transgranicznego dostępu do dowodów elektronicznych.

SIRIUS to finansowany przez Unię Europejską projekt, który w kontekście prowadzonych postępowań w sprawach karnych wspomaga organy ścigania i instytucje wymiaru sprawiedliwości w dostępie do transgranicznych dowodów elektronicznych. Ten współrealizowany przez Europol i Eurojust projekt, jest punktem odniesienia w zakresie wymiany wiedzy i doświadczeń na temat transgranicznego dostępu do e-dowodów.

Spotkanie otworzył Zastępca Komendanta CBZC, insp. Bartosz Furgała. Konferencja koncentrowała się na wpływie nowoprzyjętych ram prawnych dotyczących e-dowodów, ustawy o usługach cyfrowych, drugiego protokołu dodatkowego do Konwencji Budapeszteńskiej oznaczających istotną zmianę w sposobie wymiany dowodów elektronicznych, jak również charakteru współpracy organów ścigania. Spotkanie było ważnym forum do dyskusji na temat tego, w jaki sposób postęp legislacyjny na szczeblu krajowym i międzynarodowym może zostać zaimplementowany w synergii z bieżącymi zmianami w polityce unijnej.

Kluczowym tematem tegorocznego wydarzenia był sposób, w jaki krajowe punkty kontaktowe (SPoC) i organy ścigania mogą reagować na sytuacje kryzysowe, takie jak bezpośrednie zagrożenie życia lub bezpieczeństwa publicznego. W trakcie obrad uczestnicy analizowali bieżące procedury identyfikujące bieżące wyzwania. Na podstawie tych prac wypracowane zostały rekomendacje i najlepsze praktyki w zakresie szybkiego reagowania w sytuacjach kryzysowych. Uczestnicy omówili również pojawiające się nowe zagrożenia, w tym potrzebę ustanowienia solidnych mechanizmów ich weryfikacji. Podkreślono konieczność wzmocnienia roli SPoC-ów w poszczególnych krajach.

Ponadto, zgodnie z misją wspierania współpracy międzynarodowej, SIRIUS ogłosił plany rozszerzenia koncepcji punktów kontaktowych poza UE, angażując kraje trzecie i budując nowe partnerstwa. Inicjatywy te mają na celu stworzenie bardziej integracyjnej globalnej sieci transgranicznego dostępu do dowodów elektronicznych. Dyskusja między przedstawicielami SIRIUS, organami ścigania i pozostałymi uczestnikami skupiła się na wymianie wiedzy i pomysłów, oraz możliwości eksportowania koncepcji SPoC-ów do krajów spoza Europy, by w ten sposób usprawnić współpracę transgraniczną. Nadchodzące inicjatywy pilotażowe będą obejmować działania w zakresie budowania potencjału w krajach niebędących członkami UE.

Duży nacisk położono na znaczenie zaufanego i przejrzystego partnerstwa publiczno-prywatnego, uznając, że firmy z sektora prywatnego – w szczególności główne media społecznościowe i platformy fintech – odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu dostępu do dowodów elektronicznych. Przedstawiciele podzielili się informacjami na temat rozwoju ich polityk wewnętrznych, które dostosowane są do nowych wymogów prawnych. Wymiana ta pomogła zbudować wzajemne zrozumienie ram prawnych, ograniczeń technicznych i obaw związanych z bezpieczeństwem użytkowników. SIRIUS potwierdził swoje zaangażowanie we wzmacnianie tej współpracy poprzez budowanie potencjału, dzielenie się wiedzą i wymianę doświadczeń, a także opracowywanie narzędzi i szkoleń.

Uczestnicy konferencji odwiedzili Główny Sztab Policji, Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji, a także Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. Podczas przeprowadzonych spotkań zapoznali się ze strukturą i działaniami realizowanymi przez funkcjonariuszy.