
Szanowni internauci,
W grudniu 2011 roku zakończyła się pierwsza w historii polskiego członkowstwa w UE prezydencja w Radzie UE. Dla polskiej Policji był to okres intensywnej pracy w wymiarze zarówno merytorycznym (sprawowanie przewodnictwa w gremiach współpracy międzynarodowej), jak i operacyjnym (zabezpieczenie spotkań organizowanych na terenie Polski).
Na przestrzeni ostatnich trzech lat w przygotowania i obsługę polskiej prezydencji zaangażowanych było około 100 ekspertów z Komendy Głównej Policji, a prezydencyjne spotkania zabezpieczało kilka tysięcy funkcjonariuszy z komend wojewódzkich/komendy Stołecznej Policji oraz jednostek podległych.
Rozpoczęcie prezydencji przez Danię nie zakończyło prac polskich ekspertów – będą oni w dalszym ciągu sprawować przewodnictwo w Zarządzie Europolu oraz kontynuować działania określone w dokumentach przyjętych przez Radę UE w trakcie polskiej prezydencji i ściśle współpracować z partnerami Trio – Danią i Cyprem.
Obsługa prezydencji stanowiła dla polskiej Policji jedno z największych w ostatnich latach wyzwań o charakterze międzynarodowym. Pomimo znacznego obciążenia nowymi zadaniami i koniecznością organizacji wielu przedsięwzięć, pierwsze polskie przewodnictwo w Radzie UE dostarczyło ekspertom policyjnym dużo satysfakcji.
W ostatnim półroczu 2011 roku unijna współpraca policyjna została pogłębiona i wzmocniona w wielu aspektach i kierunkach. Zapraszam Państwa do bliższego zapoznania się z dorobkiem polskiej prezydencji.
mł.insp. Rafał Łysakowski
Dyrektor Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP
Podsumowanie prac Policji w ramach przewodnictwa Polski w Radzie UE
Podsumowanie polskiej prezydencji w grupach roboczych w kompetencji Policji
Przedstawiciele polskiej Policji w II półroczu 2011 roku pełnili przewodnictwo w pięciu grupach roboczych Rady UE, prezentując w każdej z nich autorskie inicjatywy i projekty.
- Horyzontalna Grupa Robocza ds. Narkotyków
- Grupa Robocza ds. Egzekwowania Prawa
- Grupa Robocza ds. Ogólnych w tym Oceny
- Grupa Robocza ds. Schengen - podgrupa SIS/SIRENE
- Grupa Robocza ds. Wymiany Informacji i Ochrony Danych (Wymiana Informacji)
Podsumowanie polskiej prezydencji w agencjach unijnych
Ważnym aspektem aktywności Policji w trakcie polskiego przewodnictwa w Radzie UE była obsługa gremiów dwóch agencji unijnych: Europejskiego Urzędu Policji (EUROPOL) i Europejskiej Akademii Policji (CEPOL).
- Przewodnictwo w Zarzadzie Europejskiego Urzedu Policji EUROPOL
- Przewodnictwo w gremiach Europejskiego Kolegium Policyjnego CEPOL
Spotkania organizowane przez Policję w ramach obsługi polskiej prezydencji
Przez ostatnie półrocze eksperci policyjni czuwali także nad realizacją wszystkich zaplanowanych w kalendarzu prezydencji przedsięwzięć związanych z organizacją spotkań i konferencji krajowych oraz zagranicznych.
Ewaluacja Schengen
W 2011 polska Policja była liderem misji ewaluacyjnych Schengen w zakresie współpracy policyjnej i obszaru SIS/SIRENE. Zadaniem misji jest sprawdzenie, czy dane państwo członkowskie lub państwo Strefy Schengen skutecznie implementowało/implementuje dorobek prawny Schengen (Acquis Schengen) oraz dorobek prawny UE (Acquis Communautaire).
Inne inicjatywy polskiej prezydencji
Zapewnienie bezpieczeństwa spotkań organizowanych w ramach prezydencji
Policja pełniła w trakcie polskiej prezydencji w Radzie UE bardzo ważne zadanie zapewnienia bezpieczeństwa spotkań organizowanych w kilku miastach Polski.
DO POBRANIA
dokument zawierający całościowe podsumowanie prac Policji
DOKUMENT PDF

Prezydencja w liczbach
Program przygotowań do prezydencji obejmował 3 lata, a korpus prezydencji w Policji liczył ponad 100 osób.
W trakcie półrocznej prezydencji, przedstawiciele polskiej Policji przewodniczyli 54 posiedzeniom w Brukseli, w tym szczególnie spotkaniom grup roboczych Rady UE.
W wyniku tych prac przyjęto ponad 100 różnych dokumentów, z czego 16 zostało przekazanych wyższym gremiom politycznym i zostało przyjęte przez Rade UE.
W ramach Polskiej prezydencji, Policja zorganizowała w Polsce 16 konferencji i spotkań eksperckich, na które przybyło ponad 760 delegatów zagranicznych.
Naszą stronę internetową odwiedzono ponad ćwierć miliona razy: wersja polska zanotowała ponad 235 tysięcy odsłon a wersja angielska ponad 73 tysiące.