Aktualności

Konferencja międzynarodowa „Unia Europejska - Europa Wschodnia: zwalczanie przestępczości narkotykowej”

W dniach 26-27 października 2011 r. w hotelu „InterContinental” w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona współpracy krajów Europy w zwalczaniu przestępczości narkotykowej. W spotkaniu udział wzięli zarówno przedstawiciele instytucji unijnych, jak i osoby reprezentujące kraje Europy Wschodniej. W obradach uczestniczyli także Komendant Główny Policji, gen. insp. Andrzej Matejuk i przedstawicielka Komisji Europejskiej, Pani Dana Spinant.

Konferencja była jednym z najważniejszych wydarzeń polskiej prezydencji w obszarze narkotyków, gdzie do priorytetów należy zmniejszenie podaży narkotyków syntetycznych i dopalaczy, wzmocnienie współpracy regionalnej i promocja współpracy w zakresie zwalczania międzynarodowej przestępczości narkotykowej. Omawiano również ocenę ryzyka produkcji i dystrybucji nowych substancji psychoaktywnych, czyli popularnych dopalaczy.

Sesję rozpoczął Komendant Główny Policji, gen. insp. Andrzej Matejuk. Poruszył problem zagrożeń płynących ze strony narkotyków. Podkreślił aktywność polskiej policji zarówno w zakresie realizacji zadań roboczych na płaszczyźnie krajowej i międzynarodowej, jak i na poziomie strategicznym. Mówił też o osiągnięciach polskiej policji w likwidacji przestępczości narkotykowej, m.in. wspomniał o zeszłotygodniowej realizacji Centralnego Biura Śledczego, w wyniku której udało się zabezpieczyć niemal 50 kg narkotyków, z czego ponad 40 kg narkotyków syntetycznych.

W trakcie konferencji komendant Matejuk wyróżnił złotą odznaką "Za zasługi dla Policji" Prokuratora Krajowego Królestwa Niderlandów ds. narkotyków syntetycznych, Pana Kejsa van Spierenburga za ponad 15-letnią współpracę z polską policją, która niejednokrotnie owocowała dużymi sukcesami zarówno w spektakularnych sprawach operacyjnych, jak i projektach międzynarodowych. Dzięki jego pomocy polska policja otrzymała sprzęt zabezpieczony w nielegalnych laboratoriach narkotykowych w Holandii, dzięki czemu udało się zrekonstruować w nowo powstałym centrum szkoleniowym wiele przykładów linii produkcyjnych służących do wytwarzania narkotyków syntetycznych.

ENGLISH VERSION
 

A
A+
A++
Powrót
Drukuj
PDF
Powiadom
Ocena: 0/5 (0)

Data publikacji 31.10.2011

Tagi