Aktualności

Pierwsze spotkanie grupy LEWP w trakcie polskiego przewodnictwa w Radzie UE

W dniu 15 lipca 2011 roku w Brukseli odbyło się pierwsze podczas polskiej Prezydencji w Radzie UE posiedzenie Grupy Roboczej Rady UE ds. Egzekwowania Prawa (LEWP) prowadzone przez przedstawicieli polskiej Policji.

 

W trakcie posiedzenia zaprezentowano polskie inicjatywy realizowane w ramach grupy, które mają na celu usprawnienie współpracy policyjnej w UE w obszarach:

  • zwalczania przestępczości przeciwko dobrom kultury
  • standaryzacji badań kryminalistycznych
  • współpracy Państw Członkowskich UE z państwami trzecimi w zapewnianiu bezpieczeństwa imprez sportowych.

W ramach tych zagadnień, podczas pierwszego spotkania przedstawiono wyniki kwestionariuszy dotyczących przestępczości przeciwko dobrom kultury oraz bezpieczeństwa imprez sportowych, które posłużą do wypracowania rekomendacji dla współpracy policyjnej w UE. Omówiono również problemy związane z brakiem standaryzacji badań kryminalistycznych oraz zaprezentowano projekt Konkluzji Rady UE w sprawie wizji Europejskich Badań Kryminalistycznych 2020 obejmującą budowę Europejskiego Obszaru Nauk Sądowych oraz infrastruktury nauk sądowych w Europie.

W dalszej częsci spotkania podsumowano wyniki polskiego kwestionariusza dotyczącego doświadczeń specjalnych jednostek interwencyjnych we współdziałaniu w sytuacji zagrożeń CBRN.

Zaprezentowano również wnioski końcowe po wspólnej operacji policyjnej realizowanej w trakcie Prezydencji Węgier oraz omówiono założenia operacji policyjnej planowanej przez polską Prezydencję na II połowę 2011 roku.

Kolejne posiedzenie Grupy Roboczej ds. Egzekwowania Prawa odbędzie się w dniach 14-15 września 2011 roku.

 

Podstawowe informacje o polskim przewodnictwie w grupie LEWP znajduje się LINK.

Program prac polskiej prezydencji w ramach grupy LEWP znajduje się w dziale 'Program Prezydencji' LINK

 
A
A+
A++
Powrót
Drukuj
PDF
Powiadom
Ocena: 0/5 (0)

Data publikacji 18.07.2011

Tagi