Aktualności

Pierwsze posiedzenie Zarządu Europolu – posiedzenie w formule online

141 posiedzenie Zarządu Agencji Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Ścigania – Europolu, które po raz pierwszy było prowadzone przez przedstawiciela Polski, insp. Ireneusza Sieńkę, Dyrektora Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP, odbyło się w formule online, w dniu 27 stycznia 2025 r. Objęcie przewodnictwa tego gremium podkreśla rolę Polski w europejskiej współpracy w zakresie bezpieczeństwa, co jest szczególnie ważne w kontekście toczących się prac nad przyszłością Europolu.

W czasie polskiej Prezydencji przypadnie między innymi okres intensywnych konsultacji z różnymi organami UE i państwami członkowskimi w zakresie przygotowania i zatwierdzenia programu Europolu na lata 2026-2028. Dokument ten nie tylko wyznaczy cele i priorytety Agencji, ale także będzie miał wpływ na alokację zasobów finansowych i osobowych.

Podczas posiedzenia Zarządu omawiano szczegółowe plany Europolu dotyczące planów na najbliższe lata, a także poruszono kwestie związane z jego przyszłością. Podkreślono znaczenie ścisłej współpracy i dialogu między państwami członkowskimi w celu skutecznego zwalczania przestępczości w Europie.

Następne posiedzenie Zarządu Agencji odbędzie się w dniach 18 – 19 marca 2025 r. w Hadze (Królestwo Niderlandów). Podczas spotkania zaprezentowany zostanie między innymi raport SOCTA 2025 (Serious and Organised Crime Threat Assessment), który jest flagowym produktem Europolu, wydawanym co cztery lata, który wskazuje kluczowe obszary przestępcze oraz opisuje rozwój sieci przestępczych i pojawiające się trendy.
Jako dokument strategiczny, raport SOCTA 2025 będzie kształtować kierunki działań organów ścigania, a także określi priorytety UE w zwalczaniu przestępczości na lata 2026-2029, w ramach instrumentu EMPACT.


EMPACT - Europejska Multidyscyplinarna Platforma Przeciwdziałania Zagrożeniom Przestępczym (EMPACT) zajmuje się najważniejszymi zagrożeniami związanymi z przestępczością zorganizowaną i poważną przestępczością międzynarodową w UE. EMPACT wzmacnia współpracę wywiadowczą, strategiczną i operacyjną między władzami krajowymi, instytucjami i organami UE oraz partnerami międzynarodowymi. EMPACT działa w cyklach czteroletnich, koncentrując się na wspólnych priorytetach UE w zakresie przestępczości.