Aktualności

Grupa Robocza IXIM ds. Wymiany Informacji JHA – podsumowanie prac w lutym i marcu 2025 roku

Dwa kolejne posiedzenia Grupy Roboczej IXIM ds. Wymiany Informacji JHA odbyły się w dniu 24 lutego i 18 marca 2025 r. Podczas wspomnianych spotkań polska Prezydencja kontynuowała temat prac nad zmianami w rozporządzeniu w sprawie Systemu Wjazd/Wyjazd (Entry/Exit System, EES). Dzięki sprawnej współpracy Prezydencji, państw członkowskich i Komisji Europejskiej prace nad tekstem kompromisowym udało się zakończyć na początku marca br. Polska Prezydencja podziękowała państwom członkowskim za ich elastyczne podejście i wyraziła nadzieję na równie sprawne procedowanie dokumentu w Parlamencie Europejskim.

System EES przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa wewnętrznego i skutecznego zarządzania granicami, co stanowi jeden z priorytetów polskiej Prezydencji w Radzie UE. W dniach 5 i 7 marca br. w Brukseli odbyła się Rada JHA, podczas której przyjęto podejście ogólne do projektu rozporządzenie w sprawie stopniowego uruchamiania EES – tekst kompromisowy uwzględnia uwagi państw członkowskich i umożliwia stopniowe lub pełne uruchomienie (EES) oraz zapewnia, w wyjątkowych okolicznościach, mechanizm zawieszający. 

W ramach implementacji architektury interoperacyjności obszaru JHA, podczas lutowego posiedzenia IXIM Komisja Europejska wraz z eu-LISA przedstawiły zrewidowaną Mapę Drogową wdrożenia interoperacyjności na lata 2025-2026, którą Delegacje przyjęły z zadowoleniem, wskazując, 
że jej kalendarz wydaje się realistyczny.

Lutowe posiedzenie było również okazją do przekazania przez Prezydencję wstępnych informacji nt. zaplanowanych na początek kwietnia br. w Warszawie spotkań szefów Biur SIRENE oraz szefów pojedynczych punktów kontaktowych SPOC (Single Points of Contact). Jednym z tematów tego ostatniego będzie wymiana doświadczeń SPOC związanych z wdrażaniem systemu zarządzania sprawami CMS (Case Management System).

Prezydencja podsumowała także spostrzeżenia krajów członkowskich nt. wznowienia prac nad Strategią Zarządzania Informacjami (Information Management Strategy, IMS), z których wynika  poparcie dla tej inicjatywy, przy założeniu, że uwzględni zmieniony obraz w zakresie wymiany informacji w obszarze JHA i nie spowoduje powielania działań. 

W lutym br. Komisja Europejska poinformowała delegacje o stanie negocjacji porozumienia UE-INTERPOL. 

Temat stanu negocjacji projektów porozumień PNR z państwami stowarzyszonymi Schengen (Norwegią i Islandią) pojawił się w agendzie obu minionych spotkań IXIM. Podczas spotkania w dniu 18 marca br. Komisja Europejska odpowiadała na pytania krajów członkowskich, które pojawiły się na i po lutowym posiedzeniu IXIM, kiedy to Komisji zaprezentowała Delegatom drafty oby umów.

Ważnym punktem posiedzenia IXIM w marcu br. były wyniki kwestionariuszy SIS-SIRENE dotyczących zgłaszania Europolowi trafień związanych z terroryzmem, których podsumowanie przedstawiła ekspertka z polskiego Biura SIRENE. W tym zakresie zasadniczo istnieje zgoda na udostępnianie danych trafień do Europolu, niemniej kraje członkowskie podkreślały wagę szkoleń użytkowników Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) w tym zakresie. W ramach tego punktu agendy Europol zaprezentował  praktyczne aspekty zgłaszania Agencji trafień w SIS związanych z terroryzmem, w zakresie obecnych i przyszłych czynności związanych z tego typu informacjami, w tym alertów SIS dotyczących obywateli państw trzecich. Kwestie dotyczące SIS, w tym  ocena rozporządzenia SIS w sprawie decyzji powrotowych oraz oceny architektury SIS przez Komisję – powrócą na agendę kolejnych posiedzeń IXIM pod przewodnictwem polskiej Prezydencji. 

Ponadto, w ramach ostatniego posiedzenia IXIM omawiano blok tematyczny poświęcony zaawansowanym informacjom o podróżnych w odniesieniu do implementacji rozporządzeń API. Dwa rozporządzenia przyjęte w 2025 r. wymagają ustanowienia przepisów wykonawczych, których celem nadrzędnym jest zapobieganie terroryzmowi. Komisja przedstawiła także wyniki przeprowadzonych badań w zakresie możliwości poszerzenia gromadzenia danych o pasażerach na transport lądowy i morski. Przedstawiciel Belgii przedstawił spostrzeżenia wynikające z projektu krajów Benelux dotyczącego prywatnych przewoźników, w tym przykłady prób przemytu narkotyków oraz osób przez tzw. business jets (samoloty wykorzystywane przez międzynarodowe korporacje). Jednym z ostatnich punktów marcowej agendy IXIM były kwestie wdrażania dyrektywy PNR po wyroku TSUE C-817/2019. Tematy PNR i API również  powrócą na agendę IXIM pod koniec maja br.