Posiedzenie Szefów Krajowych Jednostek Europolu (HENU) podczas polskiej prezydencji
W dniach 9-10 kwietnia 2025 r. w siedzibie Agencji Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Ścigania (EUROPOL) w Hadze odbyło się kolejne posiedzenie Szefów Krajowych Jednostek Europolu (HENU), w którym udział wzięła polska delegacja. Było to drugie z posiedzeń HENU podczas polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, któremu przewodniczył nadkom. Konrad Wierzbicki, Naczelnik Wydziału Wsparcia Wymiany Informacji BMWP KGP. Polska objęła przewodnictwo spotkań Szefów Krajowych Jednostek Europolu z początkiem roku 2025 i będzie je sprawować przez okres 18 miesięcy. Należy pokreślić, że Polska (po raz pierwszy w historii Europolu) przewodniczy jednocześnie na forach dwóch kluczowych gremiów Europolu, tj. Zarządu Europolu oraz HENU, przez pełen okres aktualnego trio prezydencji.
Spotkania HENU to regularne posiedzenia szefów Krajowych Jednostek Europolu, które mają ogromne znaczenie dla sprawnej współpracy międzynarodowej organów ścigania, wymiany informacji i ustalania wspólnych priorytetów operacyjnych w zwalczaniu przestępczości w Unii Europejskiej. Służą wymianie doświadczeń oraz planowaniu dalszych działań ukierunkowanych na poprawę bezpieczeństwa Europy.
Podczas posiedzenia w dniach 9-10 kwietnia 2025 r., omawiane były bieżące sprawy związane z działalnością operacyjną Agencji oraz kierunki dalszego rozwoju współpracy w ramach Europolu. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Krajowych Jednostek Europolu z państw członkowskich Unii Europejskiej, państw stowarzyszonych oraz Komisji Europejskiej i Eurojustu.
Podczas spotkania Szefowie Krajowych Jednostek Europolu omawiali istotne kwestie wpływu konfliktu zbrojnego w Ukrainie na kształt przestępczości w Europie i poziom bezpieczeństwa wewnętrznego państw Unii Europejskiej. W związku z rozwojem Agencji wymuszonym koniecznością adaptacji do wciąż ewoluującego powiązania grup przestępczych z działalnością w sferze ekonomicznej, podkreślono kluczowe znaczenie udziału służb celnych w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej w Europie.
Podczas spotkania poruszona była także problematyka narkotyków syntetycznych, które stale zyskują na popularności w Europie. Scharakteryzowano najpowszechniej występujące środki odurzające, a także nakreślono kierunki i działania, jakie należy podjąć w celu ograniczenia ekspansji tego typu narkotyków.
Polska delegacja podczas spotkania kolejny raz podkreśliła, że zwalczanie zagrożeń wywołanych wojną w Ukrainie – zwłaszcza zagrożeń hybrydowych, przemytu broni i amunicji oraz zwalczanie przestępczości narkotykowej, znajduje się wśród priorytetów polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Uczestnikom spotkania zaprezentowano również doświadczenia polskiej Policji w zwalczaniu przestępczości narkotykowej i likwidacji syntetycznych laboratoriów narkotykowych oraz uwypuklono potrzeby monitorowania i przeciwdziałania zagrożeniom wynikającym z działalności wschodniojęzycznych zorganizowanych grup przestępczych.
Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej w połączeniu z przewodnictwem Polski w spotkaniach Szefów Krajowych Jednostek Europolu w sposób szczególny podkreśla wyjątkowe znaczenie Polski w koordynacji działań na rzecz bezpieczeństwa w Europie.
(BMWP KGP)