Aktualności

Prezydencja w akcji: eksperci CBŚP i KCPU prowadzą kluczowe rozmowy w ramach HDG

W dniach 15–16 kwietnia 2025 r. w Brukseli odbyło się spotkanie Horyzontalnej Grupy ds. Narkotyków (HDG), podczas którego Polska – po raz czwarty jako kraj przewodniczący – zainicjowała szereg kluczowych debat o bezpieczeństwie wewnętrznym UE i zagrożeniach związanych z narkotykami.

Polska Prezydencja w Radzie UE nadaje konkretny kształt europejskiej polityce narkotykowej. Podczas kwietniowego posiedzenia Horyzontalnej Grupy ds. Narkotyków (HDG) w Brukseli, pod przewodnictwem podinsp. Michała Aleksandrowicza – Naczelnika Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Narkotykowej CBŚP oraz dr. Artura Malczewskiego z Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, delegacje państw członkowskich, Komisji Europejskiej, EUDA i Europolu debatowały m.in. o przyszłej strategii UE w zakresie przeciwdziałania narkotykom, nowych formach przestępczości narkotykowej oraz współpracy międzynarodowej.

W centrum uwagi znalazły się syntetyczne katynony – narkotyki, których nielegalna produkcja stanowi obecnie jedno z największych wyzwań dla państw członkowskich. Polska, jako jeden z głównych krajów dotkniętych tym zjawiskiem, przewodniczyła specjalnej debacie tematycznej, podkreślając potrzebę wdrażania działań prewencyjnych i zdrowotnych oraz walki z nielegalnymi laboratoriami.

Podczas spotkania podsumowano także wyniki 68. sesji Komisji Środków Odurzających ONZ (CND), w tym aktywność polskiej delegacji i prezentację projektu rezolucji dotyczącego bezpieczeństwa funkcjonariuszy przy neutralizacji laboratoriów narkotykowych. Szczególne zainteresowanie wzbudziła także prezentacja Europolu nt. najnowszej edycji raportu EU SOCTA, wskazującej na rosnącą rolę przestępczości narkotykowej w działalności najgroźniejszych grup przestępczych w Europie.

Drugiego dnia posiedzenia HDG Polska zainicjowała rozmowy na temat "Paktu UE na rzecz przeciwdziałania nowym zagrożeniom narkotykowym", którego projektowane konkluzje Rady UE są jednym z kluczowych zobowiązań Prezydencji. Dokument ten stanowić ma ramy do skoordynowanych działań UE wobec dynamicznie zmieniającego się rynku narkotykowego, w szczególności w zakresie syntetycznych opioidów, syntetycznych katynonów i ich prekursorów.

Istotnym elementem posiedzenia była również intensyfikacja współpracy z państwami trzecimi. Polska, jako Prezydencja przygotowała unijny dialog z państwami Azji Centralnej, który odbył się 16 kwietnia 2025 roku w Brukseli, a któremu przewodniczył dr Artur Malczewski z Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. W jego trakcie omówiono zagrożenia wynikające z przemytu narkotyków z Afganistanu oraz rozwój problemu NPS i prekursorów na obszarze Azji Środkowej.

W ramach posiedzenia odbyły się również prezentacje dwóch międzynarodowych inicjatyw badawczych, ukazujących globalny wymiar współpracy UE w zwalczaniu przestępczości narkotykowej. Eksperci z Global Initiative Against Transnational Organized Crime (GI-TOC) oraz Royal United Services Institute (RUSI) zaprezentowali wyniki badań nad wpływem działalności sieci przestępczych na rynek kokainy i związanych z tym skutków społecznych. GI-TOC to międzynarodowa organizacja pozarządowa z siedzibą w Genewie, zrzeszająca ponad 600 ekspertów z zakresu prawa, bezpieczeństwa, rozwoju i praw człowieka, którzy wspólnie opracowują strategie przeciwdziałania przestępczości zorganizowanej na całym świecie. W kolejnym punkcie omówiono także działania Komisji ds. Narkotyków Afryki Wschodniej i Południowej (ESACD) realizowane w regionie Afryki Subsaharyjskiej.

Polska, sprawując Prezydencję w Horyzontalnej Grupie ds. Narkotyków, konsekwentnie wzmacnia platformę dialogu nie tylko z państwami członkowskimi, lecz również z organizacjami pozarządowymi oraz partnerami spoza Unii Europejskiej, w tym z regionów Afryki, Azji i obu Ameryk, promując zintegrowane i odpowiedzialne podejście do przeciwdziałania transgranicznym zagrożeniom związanym z przestępczością narkotykową.

Kwietniowe posiedzenie HDG potwierdziło, że Polska skutecznie łączy doświadczenie krajowe z agendą europejską. Dzięki zaangażowaniu polskich ekspertów, aktywności Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom i współpracy z partnerami międzynarodowymi, Bruksela staje się areną realnych decyzji, które mają wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców całej Unii Europejskiej.

(BMWP KGP)