Aktualności

Grupa robocza ds. egzekwowania prawa (LEWP) – kolejny etap prac nad bezpieczeństwem

Uzgodnienia projektów rozpoczętych przez grupę roboczą LEWP w I kwartale 2025 r. są już na zaawansowanym etapie. Podczas kwietniowych posiedzeń, którym z uwagi na sprawowanie przez Polskę Prezydencji w Radzie UE przewodniczyli: kom. Michał Kisielewicz z Wydziału Współpracy Europejskiej BMWP KGP oraz Pan Wojciech Berezowski z Ministerstwa Cyfryzacji, omawiano walkę z wykorzystywaniem seksualnym dzieci w Internecie oraz kwestie zagrożeń CBRNE podczas imprez masowych, przeciwdziałania handlowi ludźmi oraz zagrożeń hybrydowych.

CSA – co raz bliżej porozumienia

Spotkanie, które odbyło się w dniu 8 kwietnia 2025 r., poświęcono analizie kompromisowej treści rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego przepisy dotyczące zapobiegania niegodziwemu traktowaniu dzieci w celach seksualnych i zwalczania tego zjawiska (CSAM). Państwa członkowskie omówiły kolejną uzgodnioną wersję rozporządzenia mającą na celu znalezienie właściwego balansu w kwestii ochrony praw dzieci oraz zapewnienia praw podstawowych użytkowników Internetu.

Zagrożenia CBRNE na imprezach masowych – jak zwiększyć bezpieczeństwo?

Analiza zmienionego tekstu projektu Konkluzji Rady w sprawie przeciwdziałania zagrożeniom chemicznym, biologicznym, radiologicznym, jądrowym i wybuchowym (CBRN-E) podczas imprez masowych, w szczególności masowych imprez sportowych stanowiła istotny punkt obrad prowadzonych w dniu 24 kwietnia br. Przedstawiciele państw członkowskich
wymieniali poglądy i opinie w kontekście wprowadzonych zmian, zauważając, że jest on coraz bliżej finalizacji.

Handel ludźmi – konkluzje Rady UE

Skala zjawiska handlu ludźmi jest ogromna, a różnice w prawie krajów UE oraz wszelkie luki prawne nie ułatwiają działań organów ścigania. Delegaci grupy roboczej LEWP, chcąc usprawnić walkę z problemem, kolejny raz debatowali nad Konkluzjami Rady w sprawie zwalczania handlu ludźmi, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji związanej z rosyjską agresją przeciwko Ukrainie i ochrony nieletnich.

Zagrożenia hybrydowe

Ostatnim, lecz nie mniej istotnym, punktem obrad była kwestia zagrożeń hybrydowych i dalszego doskonalenia reakcji organów ścigania na powstałe zagrożenia. Podczas tej części zaproszeni przedstawiciele Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW), Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) oraz Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego (PPBW) prezentowali zagadnienia z zakresu zagrożeń hybrydowych oraz ich wpływu na działalność organów ścigania i prokuratury krajowej. Następnie reprezentanci Interpolu i Europolu omówili problematykę takich zagrożeń oraz kwestie dezinformacji i cyberbezpieczeństwa odpowiednio w ujęciu globalnym i europejskim.

(BMWP KGP)