Spotkanie Krajowych Koordynatorów EMPACT w Europolu jednym z istotnych punktów Polskiej Prezydencji w Radzie UE
W dniach 23 – 24 kwietnia 2025 r. w siedzibie Agencji Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Ścigania (Europol) w Hadze odbyło się jedno z ważniejszych spotkań zorganizowanych w czasie Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Wydarzenie to podkreśliło wyjątkowe znaczenie polskiej roli w koordynacji unijnych działań na rzecz bezpieczeństwa. Głównym celem obrad było omówienie bieżącego stanu i przyszłych kierunków rozwoju europejskiej multidyscyplinarnej platformy przeciwko zagrożeniom przestępstwami (EMPACT) w zakresie zwalczania zorganizowanej przestępczości międzynarodowej.
W dwudniowych obradach udział wzięli przedstawiciele państw członkowskich UE, instytucji unijnych, m.in. Komisja Europejska oraz Sekretariat Generalny Rady Unii Europejskiej. Obecni byli również przedstawiciele agencji UE, takich jak Europol, Frontex, oraz CEPOL. Część posiedzenia była otwarta dla przedstawicieli państw spoza UE.
Spotkaniu przewodniczyła Zastępca Dyrektora Biura Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji, Pani mł. insp. Marta Łukasiewicz, która pełni funkcję polskiego Krajowego Koordynatora EMPACT (NEC Poland).
Polska, jako kraj sprawujący prezydencję w Radzie UE, po raz kolejny pokazała, że aktywnie uczestniczy w kształtowaniu polityki bezpieczeństwa w Europie i odgrywa istotną rolę w kreowaniu strategii i zadań w tym zakresie.
Podczas spotkania poruszono szeroki zakres tematów istotnych dla skuteczności instrumentu EMPACT. Dyskutowano m.in. o ustaleniach i zaleceniach zawartych w opublikowanym niedawno Raporcie EU-SOCTA 2025 (unijna ocena zagrożeń przestępczością zorganizowaną), obecnym statusie harmonogramu EMPACT oraz tematach omawianych na forum komitetu COSI (Stały Komitet Współpracy Operacyjnej w zakresie Bezpieczeństwa Wewnętrznego). Uczestników spotkania zapoznano również z wynikami działań operacyjnych w ramach Wspólnych Dni Działań (JADs – Joint Action Days) za 2024 rok oraz omówiono koncepcję JAD na rok 2025.
Przedstawiono aktualny stan wdrażania planu działania, po zaleceniach z niezależnej oceny cyklu EMPACT 2022–2025. Zwrócono uwagę na nowe zagrożenia związane z bronią palną i nielegalną migracją, jak również poruszono temat rozwijania globalnych polityk dotyczących zagrożeń związanych z syntetycznymi narkotykami, w tym przyjęcie pierwszej polskiej rezolucji w Komisji ds. Środków Odurzających ONZ. Te trzy obszary są szczególnie ważne jako priorytety polskiej Prezydencji.
Przewodnicząca posiedzenia zorganizowała warsztaty dotyczące poprawy zarządzania i uczestnictwa w EMPACT, usprawnienia krajowych polityk operacyjnych i procedur, wzmocnienia krajowego finansowania i alokacji zasobów, a także określenia strategicznych kierunków rozwoju.
Podczas posiedzenia omówiono także aktualizację informacji o źródłach finansowania działań w ramach instrumentu EMPACT oraz inicjatywę „EMPACT Goes Green”.
EMPACT - WYMIAR ZEWNĘTRZNY I WSPÓŁPRACA Z PARTNERAMI SPOZA UE
Drugiego dnia posiedzenia położono duży nacisk na wymiar zewnętrzny platformy EMPACT. Część posiedzenia była otwarta dla przedstawicieli państw spoza Unii Europejskiej. Do udziału zaproszone zostały Państwa stowarzyszone z Europolem oraz Interpolem, w tym Ukraina, Serbia, Norwegia, Mołdawia oraz Brazylia. Przedstawiciele tych krajów zaprezentowali efekty swojej współpracy w ramach instrumentu EMPACT.
Współpraca z partnerami spoza Unii Europejskiej jest uznawana za niezwykle ważną i wartościową dla wszystkich zaangażowanych stron. W ramach tej zewnętrznej kooperacji, EMPACT angażuje się m.in. w przedsięwzięcia regionalne, takie jak Partnerstwo Wschodnie, gdzie obecnie trwa druga faza projektu zarządzanego przez Europol, dedykowanego walce z przestępczością zorganizowaną. W trakcie posiedzenia, podkreślono aktywną współpracę z krajami Bałkanów Zachodnich, takimi jak Serbia, która uznaje międzynarodową współpracę policyjną za kluczową i swoje zaangażowanie w EMPACT postrzega jako fundament strategicznego podejścia w walce z najpoważniejszymi formami przestępczości.
WARSZTATY CEPOL W ZAKRESIE WSPARCIA SIECI EMPACT
Dodatkowo, przy okazji posiedzenia NEC, Zastępca Dyrektora Biura Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji, Pani mł. insp. Marta Łukasiewicz, pełniąca funkcję NEC Poland, w dniu 24 kwietnia 2025 r. na zaproszenie agencji CEPOL wzięła udział w warsztatach dedykowanych dla przedstawicieli Państw Partnerstwa Wschodniego oraz Bałkanów Zachodnich. W trakcie warsztatów zaprezentowała temat praktycznych aspektów bycia Krajowym Koordynatorem EMPACT, podkreślając konieczność zaangażowania, umiejętności koordynacji i ścisłej współpracy na wszystkich szczeblach dla skutecznej walki z poważną i zorganizowaną przestępczością w Europie.
INFORMACJE O EMPACT:
Europejska Multidyscyplinarna Platforma Przeciwdziałania Zagrożeniom Przestępczym (EMPACT) to główny instrument UE, zajmujący się najważniejszymi zagrożeniami związanymi z przestępczością zorganizowaną i poważną przestępczością międzynarodową. EMPACT wzmacnia współpracę wywiadowczą, strategiczną i operacyjną między władzami krajowymi, instytucjami i organami UE oraz partnerami międzynarodowymi. Działa w cyklach czteroletnich, koncentrując się na wspólnych priorytetach UE w zakresie zwalczania przestępczości. Podczas polskiej Prezydencji zostaną przyjęte ważne z punktu widzenia Unii Europejskiej priorytety w zakresie zapobiegania i zwalczania międzynarodowej przestępczości zorganizowanej, jak i przyszłości instrumentu EMPACT na lata 2026-2029.
PODSUMOWANIE
Spotkanie Krajowych Koordynatorów EMPACT w Europolu było znaczącym wydarzeniem, które potwierdziło rolę platformy jako istotnego narzędzia koordynacji walki z przestępczością na poziomie UE i poza nią. Aktywny udział i przewodnictwo Polski w obradach, a także przedstawione polskie inicjatywy, w tym m.in. zagrożenia związane z bronią palną, multidyscyplinarne podejście do zwalczania nielegalnej migracji oraz przyjęta rezolucja ONZ, świadczą o silnym zaangażowaniu naszego kraju w międzynarodowe wysiłki na rzecz bezpieczeństwa i zwalczania najpoważniejszych zagrożeń przestępczością zorganizowaną. Polska, pełniąc prezydencję w Radzie UE, kontynuuje swoją kluczową rolę w kształtowaniu europejskiej polityki bezpieczeństwa i strategii działania Europolu.
(BMWP KGP)
EMPACT - Europejska Multidyscyplinarna Platforma Przeciwdziałania Zagrożeniom Przestępczym (EMPACT) zajmuje się najważniejszymi zagrożeniami związanymi z przestępczością zorganizowaną i poważną przestępczością międzynarodową w UE. EMPACT wzmacnia współpracę wywiadowczą, strategiczną i operacyjną między władzami krajowymi, instytucjami i organami UE oraz partnerami międzynarodowymi. EMPACT działa w cyklach czteroletnich, koncentrując się na wspólnych priorytetach UE w zakresie przestępczości.