Aktualności

Posiedzenie Grupy Roboczej IXIM ds. Wymiany Informacji JHA w dniu 23 kwietnia 2025 r.

Podczas kwietniowego posiedzenia Grupy Roboczej IXIM ds. Wymiany Informacji JHA Prezydencja przedstawiła stan prac nad tekstem kompromisowym zmian w rozporządzeniu o systemie wjazdu/wyjazdu (EES) i zapowiedziała nadchodzące trilogi z Parlamentem Europejskim. Prace w tym zakresie zaplanowano na maj. Zdaniem KE, zakończą się wówczas trilogi, w czerwcu spodziewane są brakujące deklaracje gotowości trzech państw członkowskich UE oraz posiedzenie Rady Zarządzającej euLISA w tej sprawie, a już w połowie lipca zmienione rozporządzenie powinno wejść w życie.

Kwietniowe posiedzenie było również okazją do kontynuacji prac w zakresie Strategii Zarządzania Informacjami (IMS). Prezydencja, w oparciu o zgłoszone w lutym uwagi, opracowała szczegółowy dokument dyskusyjny. Delegacje państw członkowskich UE poparły wniosek, ale pojawiły się pytania o wartość dodaną strategii, wraz z obawami, że może ona powielać już istniejące praktyki (np. strategię Europolu w zakresie zarządzania informacjami), ustanowione struktury zarządzania, a także wprowadzać zmiany w zakresie krajobrazu informacyjnego UE. Szerszą debatę dotyczącą IMS przewidziano na posiedzenie zaplanowane w dniu 28 maja br. 

Następnie, dyskutując o zaawansowanym partnerstwie granicznym (EBSP), Komisja podkreśliła, że spotkanie UE-USA, które odbyło się w Warszawie w dniach 31 marca – 1 kwietnia br., było szansą na dyskusję z USA o dalszej współpracy i umożliwiło przygotowanie mandatu negocjacyjnego. Mandat powinien obejmować krajowe systemy informacyjne państw członkowskich UE, a KE będzie dążyła do stworzenia dokumentu dającego PCz podstawy prawne dla bilateralnej wymiany informacji z USA. 

Ponadto, Prezydencja podsumowała spotkania, które z uwagi na przewodnictwo Polski w Radzie UE odbyły się w Warszawie. W dniach 1-2 kwietnia miało miejsce spotkanie Szefów Biur SIRENE, a w dniach 2-3 kwietnia odbyło się spotkanie Szefów Krajowych Punktów Kontaktowych (SPOC). Prezydencja wskazała również tematy dyskusji plenarnych, a także wnioski, które posłużą do dalszych prac w ramach obu forów dyskusyjnych. 

W ramach bloku informacyjnego poświęconego decyzji Prüm, Prezydencja podsumowała wyniki wymiany informacji prowadzonej od 2011 do obecnej chwili na podstawie obecnej decyzji Prüm oraz przypomniała główne postanowienia Rozporządzenia Prüm II, które weszło w życie 5 kwietnia 2024 r. Komisja oraz państwa członkowskie prowadzą, od czerwca 2024 r., prace nad dokumentami wykonawczymi regulującymi szczegóły wymiany danych. Podczas tego posiedzenia rozpoczęto także dyskusję plenarną nt. możliwości rozszerzenia automatycznej wymiany danych Prüm poza kraje UE, w tym m.in. państwa Bałkanów Zachodnich, Wielką Brytanię i USA. Debata będzie kontynuowana na kolejnych posiedzeniach.

Za kierunek prac Grupy Roboczej IXIM ds. Wymiany Informacji JHA podczas polskiej prezydencji odpowiada Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji KGP - Przewodniczący grupy roboczej oraz delegat krajowy, z którymi współpracują przedstawiciele Zarządu Granicznego Komendy Głównej Straży Granicznej (wice-przewodniczący), przedstawiciele Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji (wice-przewodniczący) oraz eksperci współpracujący z Biura Wywiadu i Informacji Kryminalnych KGP oraz Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji.